Austrálie vs. USA
Srovnali jsme dvě novinky: Delter Press a Aeropress GO
Vypadá to, jako bychom se vrátili o několik dekád zpět, kdy se tenisovém finále Davis Cupu opakovaně a ve valné většině utkávaly tyto dvě země z rozdílných polokoulí Země.
Ale ač si podobně rozdílnou cestou prošli obě země, aby získali svou reputaci ve světě kávy, je vidět jaké je tam podnikatelské prostředí a cesta k inovacím.
Na začátku roku jsme rozšířili portfolio k přípravě kávy jednak o z USA pocházející Aeropress GO od tradičního a známého výrobce v novém více kompaktním kabátě na cesty a naproti němu od protinožců pocházející Delter Press.
Jaké vlastně tyto dvě novinky jsou a proč se o ně zajímat?
Aeropress Go je v zásadě malinko zmenšenou verzí klasického provedení, kdy objem je o 5% menší, ale výrobek je kompaktnější, a navíc součástí sady je „hrníček“, který zároveň slouží jako vnější obal výrobku na cesty, do kterého vše vložíte. Za mě velmi pěkné řešení a povedený výrobek. Pro milovníky cestování asi není, co řešit a svůj starý můžete věnovat kamarádům.
Delter Press je ji malinko jiná káva. Ačkoliv vzhledem vypadá jako identický výrobek s Aeropressem, jen v čirém provedením plastu (zde Tritan), není tomu zcela tak. Výrobek je malinko komplikovanější v konstrukci. Zásadní rozdíl je v myšlence, jak filtrace proběhne. Zatímco u klasického aeropressu nalijete horkou vodu do komory s kávou, kterou promícháte a necháte „extrahovat“ po vámi zvolený čas a můžete toto mít jako svou proměnnou pro sílu kávy, ale také se vám může stát, že kávu „přeextrahujete“. Delter Press cílí na myšlenku konzistentní kávy, kdy horká voda je nalita do komory, ale až tlakem natažením a přepuštěním do sekundárně vytvořené komory dojde k prvnímu styku s kávou a následně ji tlakem na píst kávu filtrujete. Její sílu/chuť můžete ovlivnit jednak hrubostí mletí a potom velikostí tlaku, čímž ovlivňujete tlak a čas styku s kávou.
Jaké jsou klíčové rozdíly? Aeropress je malinko jednodušší na čištění (ale ani Delter Press není složité vyčistit), káva je rozhodně konzistentnější (nehrozí, že na ni zapomenete a přeextrahujete, pro mě rozhodně velké plus), je možné vytvořit větší várku (s dvojitou dávkou kávy) kdy pouze opět dolijete vodu do primární komory a opět natáhnete (toto lze právě díky pístovému přepouštění z komory do komory). Samozřejmě můžete experimentovat s hrubostí mletí, času a počtu kroků při vlastním pressu (primárně je vhodné k prvnímu pressu použít cca 50 ml, aby došlo k rovnoměrnému ovlhčení kávy v komoře na kávu a dále ve dvou krocích, kdy při posledním natáhnete trochu vzduchu, abyste vytlačili i poslední zbytek kávy z kávové komory).
Delter Press by se dal přirovnat k přímému vstřikování u spalovacích motorů. Káva je v plné kontrole, po kterou bude v kontaktu s horkou vodou, není potřeba nutně sledovat hodinky a proces výroby je více kontinuální. Nicméně nelze říci, že je Delter press jiný, ale určitě nabízí malinko jiné řešení a jeho existence je oprávněná. Jednou z výhod, která se mi líbí, je čiré provedení výrobku, což je milé při čištění.
A jak použít Delter koukněte zde:
https://www.youtube.com/watch?v=IPcF351pLAo
nebo
https://www.youtube.com/watch?v=WY2sgBINBMs